terezanews{Shkurt 19, 2012}   Per ty Rosela.wmv sarande 2012

Advertisements


Po deshe të hakmerresh kundër një gruaje, lëvdo në sytë e saj një grua tjetër.
Frashëri

Femra është mbretëreshë e botës, por skllave e dëshirave.
Balzaku

Kërko femrën që të pëlqen ty, e jo të tjerëve.
Rumune

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
Uajldi

Te femra gjithçka është zemër, bile edhe koka. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »{Shkurt 9, 2012}   Si te gatuajme Lazanja ??….

  Në tavolinën e punës gatuajmë një brumë me 500 g miell të bardhë, dy vezë të plota, dy të verdha vezësh dhe ujë. Pasi e kemi mbrujtur mirë brumin e hapim atë në peta dhe pasi të thahet pak, e presim me shirita deri në 1 cm gjerësi. Këto i vëmë me pak kripë të ziejnë siç veprohet me makaronat, por duhet të përzihen me lugë për të mos u ngjitur. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »   Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »   Mund të ketë dobi nga shoqërimi midis femrës dhe mashkullit. Në çfarëdo sistemi qoftë, nuk është e thënë të mos ketë dobi nga ky shoqërim. Vehen në peshojë punët se cilat janë të dobishme e cilat jo. Cila anë të peshojë, për atë anë jepet gjykimi. Po u pyet vjedhësi, ai do të thoshte – s’ka gjë më të dobishme se vjedhja.

Theksohen dy dobi nga shoqërimi i meshkujve dhe femrave:

1. Ky shoqërim gruas i sjell dituri, përvojë dhe sprovë. Dituria për jetën nuk fitohet në shkollë por në vetë jetën. Kjo mund të arrihet në një jetë të përbashkët midis gjinive. E burri do të mësojë për sjelljet e mira dhe gjentile si dhe për bukuritë e këtij shoqërimi. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »{Shkurt 9, 2012}   Nje make-up perfekt..

Beauty.Al sot hap dyert e dyqanit Beauty Shop online.

Duke pare se ne tregun shqiptar nuk mund te gjenden thjeshte veshje vertete te vecanta dhe veshje per cdo moshe, ne vecanti moshen e dyte lindi nevoja sebashku me deshiren e madhe per te hapur nje online shop. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »    

Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »Tenisi i femrave eshte mbase sporti me joshes ne bote, nje lloj “sporti modern dhe spektakli argetimit”. Pjesa me e madhe e mediave fokusohen me shume ne paraqitjen e jashtme te femrave nga njehere sesa tek loja. Pak kohe me pare shume revista botuan lista te femrave me seksi te tenisit. Ne vendit e para qendrojne serbja Ana Ivanovic dhe dy ruset, Kournikova dhe Sharapova. Me turneun e Uimbeldonit ka ardhur dhe pyetja: Tenisi i femrave eshte sport, argetim, biznes apo konkurs bukurie? E shtyra nga kerkesa e sponsoreve, rrjeteve televizive dhe nje lloji te ri marketingu, tenisi i femrave eshte kthyer ne nje mekanizem qe manipulon imazhin e tij. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »   Thuhet qe meshkujt e pushtetshem jane me te prirur per te tradhetuar ne nje marredhenie dashurie, por e njejta gje mund te thuhet edhe per grate qe kane status te ngjashem sociale me keta meshkuj.

Ky konkluzion eshte nxjerre nga studimi i psikologut te Universitetit te Tilburg-ut, Joris Lammers. Sipas hulumtimeve te tij ndryshimi mes sekseve nuk i ka mbrojtur grate nga pushteti dhe tradhetia jashtemartesore. Ato tradhetojne po njelloje si koleget e tyre ne te gjitha rastet kur situatat dhe kushtete jane te ngjashme Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »  Revista “Forbes” publikoi listen me 100 femrat me te pushtetshme te planetit. Dhjete vendet e para jane monopol i grave qe vijne nga bota e politikes dhe ajo e biznesit.

Po kush jane dhjete vendet e para?

1) Angela Merkel, 57 vjec: Vleresohet nga Forbes fale udheheqjes se vendit me te fuqishem ekonomikisht te eurozones dhe per ndikimin e Gjermanise dhe te saj personal ne politikat financiare ne kete kohe krize ne Europe.

2) Hillari Klinton, 63 vjec: Sekretarja amerikane e Shtetit ndodhet ne vend te dyte fale pushtetit qe i jep asaj pozicioni ne krye te diplomacise amerikane. Klinton vleresohet per qendrimet e mbajtura ndaj protestave ne boten arabe. Lexoni pjesën e mbetur të këtij zëri »et cetera