terezanews{Shkurt 9, 2012}   Gratë dashurojnë fuqinë, pa e imituar; burrat brishtësinë, pa ta dhuruar. Jean Paul

Po deshe të hakmerresh kundër një gruaje, lëvdo në sytë e saj një grua tjetër.
Frashëri

Femra është mbretëreshë e botës, por skllave e dëshirave.
Balzaku

Kërko femrën që të pëlqen ty, e jo të tjerëve.
Rumune

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
Uajldi

Te femra gjithçka është zemër, bile edhe koka.
Rihteri

S’ka njeri që gruas së vet i duket i mençur.
A.Dode

T’ia besosh fshehtësinë gruas është njësoj si t’i fshehësh të hollat nën xham.
Publie Sir

Topat në luftë e femrat në shtëpi gjithmonë thonë fjalën e fundit.
DeGoli

Ata që gjithmonë flasin mirë për femrat, nuk i njohin mirë. Ata që gjithmonë flasin keq për ato, nuk i njohin fare.
Lebruni

Femrat klithin kur e shohin miun, ndërsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji

Kur është fjala për femra, gjëja më e rrezikshme është se s’mund të jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni

Ajo që na tërheq te femra, rrallë edhe na lidh me të.
Kolinsi

Gratë duhet të jenë të dashuruara, në qoftë se duan të mbesin të bukura.
Bajeri

Asnjë grua, që kur ekziston bota, nuk është martuar në heshtje.
Konfuçi

Gruaja eshte nje burre inferior. Aristoteli

Burrat jane gati te flasin me ore te tere per te njejten teme,
grate nuk kane nevoje as per teme. Curt Baldy

Me mire te jesh mashkull, se edhe mashkulli me idiot e ka nje grua
per ta komanduar. Isabel Allende

Edhe tani I kujtoj me mall te gjitha castet kur nuk e kam takuar.
Oscar Levant

E dua per ate c”ka eshte. E pasur. Leopold Ftchner

Femra eshte kurthi I natyres. Friedrich Nietche

Kush nuk I njeh prostitutat, nuk mund ti kuptoje grate deri ne
fund. Nicolas de Chamfort

Femra: Ajo qenie njerezore qe vishet, llomotit e zhvishet. E ndoshta kjo eshte edhe gjeja qe mund te beje me mire Volter

Kur nje femer te tradheton nuk do te ta fale kurre qe per fajin
tende nuk e ka bere me pare. Kornel Makuszynksi

Hajduti te kerkon o jeten o kuleten, femrat I duan te dyja.
Samuel Butler

Femrat o ti duash o ti njohesh! Rruge te mesme nuk ka.
Nicolas de Chamfort

Sa me shume I njoh femrat aq me shume I vleresoj pederastet. Pitigrilli

Femrat ndahen ne tre kategori, ne: kurva, te poshtra dhe te
merzithshme. Kurva eshte ajo qe I ua jep te gjitheve. E poshtra eshte
ajo qe I ua jep te gjitheve vec teje. E merzitshmja eshte ajo qe ta
jep ty, vetem ty, e gjithnje ty. Blanche Knott

Eshte aq e keqe sa I dashuri preferon ta marre jithmone me vete
vetem per te mos I dhene puthjen e ndarjes. Boris Makaresco

Vajza virtuoze nuk bredh pas djelmoshave: perse ka ndodhur
ndonjehere te bredhe carku pas minjve. Julian Tuwin

Nuk egziston asgje negative qe te mos te kete edhe nje ane
pozitive: psh kur gjoksi I femres eshte I rrafshet, je me afer zemres.
Louis Bouilbet

Ne krahet e nje femre, e ndjej veten peng. Ne kofshet e saj,
pushtues. Robert Gervaso

“Zonjushe” : Sigel per grate e pamartuara qe tregon se mbeten
akoma ne treg. Ambroce Bierce

Femrat, e keqja jone me e domosdoshme (populli)

Sot per sot nje vajze duhet te dije te gatuaje sepse mund te
ngele edhe beqare. Robert Lembke

Me e keqe se nje grua qe nuk di te gatuaje dhe nuk prek gje me
dore, eshte ajo qe edhe pse nuk di te gatuaje gjithmone gatuan. Anonim

Kur qirinjte shuhen te gjitha grate jane te bukura. Plutarku

Shpesh gruaja italiane eshte kuzhiniere ne sallon, putane ne
guzhine e zonje ne shtrat. Ennio Flaiano

Nuk kam shkuar kurre pas grave te te tjereve sepse s’futem dot ne
dollap kur papritur I vijne burrat. Bud Spencer

Grate e bukura le tua leme burrave pa fantazi. Marcel Proust

Lotet e grave jane vetem djerse te syve. Giovenale

Gruaja ka qene gabimi I dyte I Zotit. Friederich Nietche

Ka aq shume nevoje per dashuri ne bote sa disa gra duan edhe
burrin e tyre. Pitigrilli

Kur degjojne grate ne rrefim, prifterinjte ndjehen te lumtur qe
nuk jane martuar. Armand Salacrou

Shume vete do ta ngrenin gruan e tyre deri ne qiell po te ishin
te sigurt qe do te mbeste atje. Sacba Guitry

Advertisements


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

et cetera
Këtë e pëlqejnë %d blogues: