terezanews{Shkurt 9, 2012}   Grate ne karriere, te pabesa si burrat

   Thuhet qe meshkujt e pushtetshem jane me te prirur per te tradhetuar ne nje marredhenie dashurie, por e njejta gje mund te thuhet edhe per grate qe kane status te ngjashem sociale me keta meshkuj.

Ky konkluzion eshte nxjerre nga studimi i psikologut te Universitetit te Tilburg-ut, Joris Lammers. Sipas hulumtimeve te tij ndryshimi mes sekseve nuk i ka mbrojtur grate nga pushteti dhe tradhetia jashtemartesore. Ato tradhetojne po njelloje si koleget e tyre ne te gjitha rastet kur situatat dhe kushtete jane te ngjashme.

Sebashku me koleget e ekipit te tij kerkimore, Lammers hulumtoj mbi nje kampion te perbere prej 1.500 njerezish, ku 58% prej tyre ishin profesioniste, 22,14% shefa zyre dhe 6% menaxhere. Pasi u drejtuan pyetje te pergjithshme mbi vete-besimin, ndershmerine dhe ambiciet personale, ne kundershtim me ate qe eshte provuar nga studimet e meparshme, eshte zbuluar se gjinia e personit te pushtetshem nuk influencon aspak ne shkallen e ndershemrise dhe tundimit ndaj tradhetive.

Advertisements


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

et cetera
Këtë e pëlqejnë %d blogues: