terezanews{Shkurt 9, 2012}   Kush jane dhjete femrat me te mira te tenisit ..

Tenisi i femrave eshte mbase sporti me joshes ne bote, nje lloj “sporti modern dhe spektakli argetimit”. Pjesa me e madhe e mediave fokusohen me shume ne paraqitjen e jashtme te femrave nga njehere sesa tek loja. Pak kohe me pare shume revista botuan lista te femrave me seksi te tenisit. Ne vendit e para qendrojne serbja Ana Ivanovic dhe dy ruset, Kournikova dhe Sharapova. Me turneun e Uimbeldonit ka ardhur dhe pyetja: Tenisi i femrave eshte sport, argetim, biznes apo konkurs bukurie? E shtyra nga kerkesa e sponsoreve, rrjeteve televizive dhe nje lloji te ri marketingu, tenisi i femrave eshte kthyer ne nje mekanizem qe manipulon imazhin e tij.

Emrat me te medhenj te kesaj loje jane dhe atletet femra qe fitojne me shume ne bote. Por, shume tradicionaliste ankohen se ky sukses eshte arritur duke iu dhene interesave komerciale qe synojne te shfrytezojne joshjen dhe famen e nje numri relativisht te vogel lojtaresh, duke lene pas dore bazen me te gjere te lojes. Gjithnje e me shume femrat teniste shfaqen ne foto provokuese me ose pa rroba. Asnje prej tyre nuk eshte denuar se eshte veshur ne menyre te papershtatshme, dhe ato femra teniste qe kane kuptuar se “imazhi shet”, si Serena Williams kane perfituar plotesisht nga liria e veprimit qe i lejojne rregullat.

Ishte motra e Serenes, venus e cila u shfaq gjate lojes muajin e kaluar me nje fustan prej tyli te zi, duke bere mjaft buje. “Ka shume presion per sa i perket paraqitjes se jashtme. Te gjithe flasin per pamjen dhe te gjithe jane te fokusuar aty, por une po perpiqem thjesht te luaj tenis”, thote Grace Lin, nje 16-vjeçare amerikane nga Xhorxhia. Ne nje fare menyre, e ardhmja e tenisit te emrave u vendos nga Anna Kournikova, e cili ne fillim te viteve ’90 u shfaq si nje sirene bionde duke u bere femra me e famshme e tenisit shume shpejt. Anna nuk ka fituar shume ndeshje, por ka siguruar shume here titullin “Femra me seksi ne sport” duke fituar keshtu me miliona dollare nga fotot neper revista. “Tani te gjitha duan te jene Kournikova”, thote ish-tenistja amerikane, Mary Carillo.

Por, Kournikova s’eshte e vetmja bukuroshe e tenisit. Ana Ivanovic eshte cilesuar per pese vitet e fundit si nje nder femrat me seksi te tenisit. Ivanovic ka lindur ne Bograd dhe cilesohet si ato teniste qe jane aktive jashte dhe fushes se tenisit. Tenistja serbe eshte gjithashtu edhe ambasadore e UNICEF-it. Ashley Harkleroad doli ne skene ne moshen 16-vjeçare, kur ajo u shfaq ne turneun “U.S. Open” ne vitin 2001 me pantallona shume te shkurtra dhe ne bluze te shkurter. Ajo humbi ne raundin e pare, por figura e saj dhe bishti i kapur i flokeve e futen ate ne listen e femrave me seksi te tenisit.

Maria Sharapova eshte ajo qe quhet “mbreteresha e tenisit” dhe eshte ruse. Ndryshe nga Anna Kournikova, Sharapova ka fituar nje kampionat te Uimbeldonit dhe eshte beri numri nje i botes. Ajo eshte lojtarja e tenisit me e famshme dhe me e kerkuar ne bote, e nje prej femrave me seksi ne bote. Dominika Cibulkova eshte nje teniste profesioniste sllovake. Ajo eshte gjithashtu dhe nje “ish-World Junior No.3”, rang qe e arriti ne maj te vitit 2005. Ne korrik te vitit 2009 ajo u rendit e 12-ta ne bote, duke u bere keshtu nje prej tenisteve me te suksesshme te kohes, e nje prej femrave me seksi te ketij sporti.

Ana Ivanovic

Ana Ivanovic eshte cilesuar per pese vitet e fundit si nje nder femrat me seksi te tenisit. Ivanovic ka lindur ne Bograd dhe cilesohet si ato teniste qe jane aktive jashte dhe fushes se tenisit. Tenistja serbe eshte gjithashtu edhe ambasadore e UNICEF-it.

Anastasia Myskina

E lindur ne Moske, Myskina eshte nje kombinim i gjithe karaktereve te “Mario Tennis”. Ajo njihet per shpejtesine dhe per sherbimet e saj te forta dhe dredharake. Por ajo eshte gjithashtu e njohur dhe per paraqitjen e saj dhe konsiderohet nje nder femrat me seksi te tenisit.

Anna Kournikova

Anna Kournikova ishte tenistja e pare ruse qe u kthye ne nje yll te sportit dhe spektaklit. Ajo u shfaq me trupin e saj te holle e te gjate dhe fytyren e pafajshme duke nderthurur lojen me pamjen e jashtme. Ajo u be akoma me e famshme kur u perfshi ne nje raport me kengetarin e njohur, Enrique Iglesias.

Maria Sharapova

Maria Sharapova eshte ajo qe quhet “mbreteresha e tenisit” dhe eshte ruse. Ndryshe nga Anna Kournikova, Sharapova ka fituar nje kampionat te Uimbeldonit dhe eshte beri numri nje i botes. Ajo eshte lojtarja e tenisit me e famshme dhe me e kerkuar ne bote, e nje prej femrave me seksi ne bote.

Ashley Harkleroad

Ashley Harkleroad doli ne skene ne moshen 16-vjeçare, kur ajo u shfaq ne turneun “U.S. Open” ne vitin 2001 me pantallona shume te shkurtra dhe ne bluze te shkurter. Ajo humbi ne raundin e pare, por figura e saj dhe bishti i kapur i flokeve e futen ate ne listen e femrave me seksi te tenisit.

Caroline Wozniacki

Caroline ka qene gjithnje fanse e sportit ashtu si prinderit e saj, Piotr dhe Anna Wozniacki, atlete profesioniste. Ajo lindi nga prinderit e saj polake ne Danimarke, ne vitin 1990 e ne moshen 20-vjeçare konsiderohet si nje prej tenisteve me te famshme e njekohesisht me te bukura te kohes.

Daniela Hantuchova

Daniela Hantuchova eshte nje nga ata vajza, te cilet djemte enderrojne t’i kene ne krah e te jetojne gjithnje te lumtur. Kjo vjen nga paraqitja e saj e pafajshme dhe engjellore. Por, kesaj i duhet shtuar fakti se ajo eshte nje teniste brilante, e cila ka qelluar te jete edhe e bukur.

Dominika Cibulkova

Dominika Cibulkova eshte nje teniste profesioniste sllovake. Ajo eshte gjithashtu dhe nje “ish-World Junior No.3”, rang qe e arriti ne maj te vitit 2005. Ne korrik te vitit 2009 ajo u rendit e 12-ta ne bote, duke u bere keshtu nje prej tenisteve me te suksesshme te kohes, e nje prej femrave me seksi te ketij sporti.

Elena Dementieva

Dementieva eshte nje teniste profesioniste, e cila ka fituar dy medalje olimpike duke perfshire dhe nje medalje ari ne lojerat Olimpike te vitit 2008 ne Pekin. Karriera e saj ka arritur majat me te larta duke u arritur e treta ne bote ne prill te vitit 2009 e duke u klasifikuar si nje prej tenisteve me seksi.

Martina Hingis

Martina Hingis, zonjusha zvicerane ka fituar pese tituj “Grand Slam” ne fillimet e saj. Gjithsesi, Martina Hingis u detyrua te linte karrieren e saj, e cila kishte marre permasa shume te medha per shkak te nje demtimi ne gju. Por ajo u perpoq te kthehej serish ne fushe tre vjet me vone, ne vitin 2006.

Advertisements


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

et cetera
Këtë e pëlqejnë %d blogues: