terezanews{Janar 19, 2012}   Femrat mendojnë se pamja i ka ndihmuar në karrierë

Sipas mendimit të femrave, pamja fizike ka më shumë ndikim në zhvillimin e karrierës se aftësitë profesionale. Këtë e ka zbuluar kërkimi i Marie Claire i realizuar me anketimin e më shumë se 3.000 femrave të punësuara, të moshës 18-55 vjeçare. Më shumë se gjysma e femrave të anketuara mendon se paragjykimet gjinore ende ekzistojnë në botën e biznesit, ndërsa 44 për qind e tyre kanë thënë se kanë përjetuar komente të papërshtatshme në llogari të pamjes së tyre në vendin e punës.

Rreth 46 për qind e femrave kanë pranuar se në punë kanë përjetuar ndonjë formë të ngacmimeve, 78 për qind konsiderojnë që pamja e mirë i ka ndihmuar për t’u avancuar në pozitë, ndërsa 60 për qind prej tyre mendojnë që femrat mbipeshë janë të diskriminuara në punë. Rreth 60 për qind e të anketuarave besojnë që kolegët e tyre meshkuj paguhen më mirë dhe kanë më shumë privilegje në punë, dhe që ata më parë do të fitojnë avancimin e dëshiruar.

Ndikimin më të madh në zhvillimin e karrierës janë këshillat të cilat i kanë marrë nga kolegët më të vjetër, ndërsa 58 për qind e tyre më me qejf do të kishin një femër për shefe se një mashkull.

Advertisements


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

et cetera
Këtë e pëlqejnë %d blogues: